News

Argint la Campionatul Balcanic pentru Maxim Răileanu

October 10, 2017

Performanță remarcabilă pentru atletul moldovean Maxim Răileanu. Sportivul nostru a cucerit medalia de argint la Campionatul Balcanic, care s-a desfășurat în cadrul Maratonului Internațional de la Zagreb. Totodată, acesta a stabilit și un nou record personal.

Maxim Răileanu s-a clasat pe treapta a doua a podiumului la Campionatul Balcanic. Sportivul nostru a parcurs cei 42 de km în 2 ore 26 min și 22 sec, stabilind totodată și un nou record personal.

În clasamentul Maratonului Internațional de la Zagreb, Răileanu a încheiat pe poziția a cincea, fiind depășit doar de trei sportivi din Kenya și unul din Turcia.

Anul trecut, moldoveanul a cucerit la fel medalia de argint la Campionatul Balcanic de semi-maraton.

Maxim Răileanu este unul din cei 5 maratoniști, care au șanse să reprezinte Moldova la Olimpiada de la Tokyo. Calificarile vor începe în ianuarie 2019.