News

Zimbru pierde dramatic în fața marei rivale Sheriff

October 2, 2017

Derby spectaculos, aseară, între Zimbru Chișinău și marea rivală Sheriff Tiraspol. „Viespiile” s-au impus dramatic, la Chișinău, cu un gol marcat în prelungirile meciului.

Zimbru a început în forță partida de acasă cu rivala sa de moarte, Sheriff Tiraspol, și după exact un sfert de oră conducea cu 1-0, datorită reușitei lui Jean Theodoro.

Viespiile au avut o revenire norocoasă în repriza secundă. În minutul 75, centralul partidei a dictat penalty, iar Jairo a restabilit egalitatea. Totul s-a decis în prelungirile meciului, când belgianul Badibanga a însrcis golul victoriei.

După meci, antrenorul tiraspolenilor, Roberto Bordin nu s-a prezentat la conferința de presă, dar și-a trimis secundul. Acesta a avut și un motiv justificat. În acele clipe, soția sa născuse.

Datorită acestei victorii, Sheriff își menține poziția de lider, cu 32 de puncte, 4 mai mult de cât următoarea clasată, Milsami Orhei.

Autor: Gheorghe Lungu